Znajdźmy swoją drogę…

Potrzebowaliśmy dłuższej chwili, żeby otrząsnąć się po wydarzeniach z niedzieli i poniedziałku. Ze smutkiem stwierdzamy, że zawiedliśmy jako społeczeństwo obywatelskie… – WSZYSCY.

Łączymy się w bólu po tragicznych wydarzeniach i śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przesyłamy wyrazy najgłębszego żalu i współczucia oraz pragniemy stanowczo sprzeciwić się jakimkolwiek przejawom agresji i nienawiści w życiu publicznym.

Niech ta tragiczna śmierć stanie się symbolem i początkiem poważnych zmian w politycznym i społecznym życiu naszego Narodu. Zacznijmy rozważania od samych siebie, nie oczekujmy, że ktoś nas w nich wyręczy i podejmie działania. Sprzeciwiajmy się każdemu przejawowi agresji, mowy nienawiści, rasizmowi, dyskryminacji i przestańmy być obojętni – wystarczy tylko tyle i aż tyle.

Jako że ostatnimi czasy przeprowadziliśmy projekt dofinansowany z Unii Europejskiej pn. „Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae”, w którym zajmowaliśmy się sferą psychiczną człowieka i podjęliśmy się próby debaty i uświadomienia opinii publicznej o problemach współczesnego społeczeństwa, czujemy się w obowiązku aby odnieść się do doniesień medialnych o zdrowiu psychicznym sprawcy. W żaden sposób nie usprawiedliwiając poczynań sprawcy, chcemy przestrzec przed stygmatyzowaniem innych osób z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi, ponieważ w przeważającej większości są to ludzie po prostu zagubieni, potrzebujący pomocy i życzliwości od społeczeństwa. Agresywne zachowania są rzadkością i powinny być oceniane jednostkowo, z pewnością nie powinny rzutować na postrzeganie wszystkich osób z problemami psychicznymi.

Trzeba się głęboko zastanowić nad stanem polskiej służby zdrowia w dziedzinie zdrowia psychicznego, zapobiegania chorobom i zaburzeniom psychicznym oraz ich leczeniu. Wydarzenia w Gdańsku niech będą punktem zwrotnym w rozmowach na ten „niepopularny” i „zamiatany pod dywan” problem zaburzeń psychicznych w społeczeństwie. Równie ważna jest debata nad konkretnymi rozwiązaniami prawnymi, aby do takich sytuacji w przyszłości nie dopuścić.

Czy zdajesz sobie sprawę, że co roku niemal dwukrotnie więcej ludzi traci życie w wyniku prób samobójczych niż w wyniku wypadków samochodowych w całej Polsce?

Czy wiesz, że Polska jest na drugim, niechlubnym miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich?

Nie szukajmy winnych, szukajmy rozwiązań …. Bo najważniejszy jest człowiek.

Znajdźmy swoją drogę…

Znajdźmy swoją drogę…Potrzebowaliśmy dłuższej chwili, żeby otrząsnąć się po wydarzeniach z niedzieli i poniedziałku. Ze smutkiem stwierdzamy, że zawiedliśmy jako społeczeństwo obywatelskie… – WSZYSCY.Łączymy się w bólu po tragicznych wydarzeniach i śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przesyłamy wyrazy najgłębszego żalu i współczucia oraz pragniemy stanowczo sprzeciwić się jakimkolwiek przejawom agresji i nienawiści w życiu publicznym.Niech ta tragiczna śmierć stanie się symbolem i początkiem poważnych zmian w politycznym i społecznym życiu naszego Narodu. Zacznijmy rozważania od samych siebie, nie oczekujmy, że ktoś nas w nich wyręczy i podejmie działania. Sprzeciwiajmy się każdemu przejawowi agresji, mowy nienawiści, rasizmowi, dyskryminacji i przestańmy być obojętni – wystarczy tylko tyle i aż tyle.Jako że ostatnimi czasy przeprowadziliśmy projekt dofinansowany z Unii Europejskiej pn. „Droga Integralnej Odnowy Człowieka Via Reginae”, w którym zajmowaliśmy się sferą psychiczną człowieka i podjęliśmy się próby debaty i uświadomienia opinii publicznej o problemach współczesnego społeczeństwa, czujemy się w obowiązku aby odnieść się do doniesień medialnych o zdrowiu psychicznym sprawcy. W żaden sposób nie usprawiedliwiając poczynań sprawcy, chcemy przestrzec przed stygmatyzowaniem innych osób z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi, ponieważ w przeważającej większości są to ludzie po prostu zagubieni, potrzebujący pomocy i życzliwości od społeczeństwa. Agresywne zachowania są rzadkością i powinny być oceniane jednostkowo, z pewnością nie powinny rzutować na postrzeganie wszystkich osób z problemami psychicznymi. Trzeba się głęboko zastanowić nad stanem polskiej służby zdrowia w dziedzinie zdrowia psychicznego, zapobiegania chorobom i zaburzeniom psychicznym oraz ich leczeniu. Wydarzenia w Gdańsku niech będą punktem zwrotnym w rozmowach na ten „niepopularny” i „zamiatany pod dywan” problem zaburzeń psychicznych w społeczeństwie. Równie ważna jest debata nad konkretnymi rozwiązaniami prawnymi, aby do takich sytuacji w przyszłości nie dopuścić.Czy zdajesz sobie sprawę, że co roku niemal dwukrotnie więcej ludzi traci życie w wyniku prób samobójczych niż w wyniku wypadków samochodowych w całej Polsce?Czy wiesz, że Polska jest na drugim, niechlubnym miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich?Nie szukajmy winnych, szukajmy rozwiązań …. Bo najważniejszy jest człowiek.Przedstawiamy fragment wystąpienia 100-letniego Powstańca Warszawskiego generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ze wzruszającej przemowy z dnia 31.07, w której mówi o szacunku dla wszystkich.Źródło TVP Parlament: fragment z filmu http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/powstanie-nie-osiagnelo-zwyciestwa-ale-wpisalo-sie-w-wielka-polska-historie/33404891#

Opublikowany przez Fundacja Dróg Kulturowych Wtorek, 15 stycznia 2019

Przedstawiamy fragment wystąpienia 100-letniego Powstańca Warszawskiego generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ze wzruszającej przemowy z dnia 31.07, w której mówi o szacunku dla wszystkich.

Źródło TVP Parlament: fragment z filmu http://www.tvpparlament.pl/…/powstanie-nie-osiagne…/33404891#

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *